A Windows 11 gyorsítása – lépésről lépésre útmutató

Estimated read time 18 min read

Teljesen jogosan teheted fel a kérdést, miszerint valóban szükséges-e a Windows 11 gyorsítása? A Windows 11 általában gyorsabb, mint a Windows 10, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne még jobb. Próbáld ki ezeket a tippeket, hogy felgyorsítsd és stabilizáld a Windows 11 PC-det.

Teljes-körű-nyomdai-kivitelezés-és-komplett-arculat-grafikai-te2


A Windows 11 sok mindent tesz a motorháztető alatt a PC teljesítményének felgyorsítása érdekében. Ugyanaz a PC általában gyorsabban fut a Windows 11-en, mint a Windows 10-en. De bármilyen gyors is lehet a Windows 11-ed, gyorsabban is futtathatod.

És ne feledd, hogy a PC-k hajlamosak idővel lelassulni, és meg kell győződnöd arról, hogy ez ne történjen meg a tieddel. Egyszerű meggyorsítani a Windows PC-det. A Windows 11 gyorsítása eléréséhez csak kövesd ezeket a tippeket.

 

A Windows 11 gyorsítása leghatékonyabb módjai


#1. Tiltsd le azokat a (nélkülözhető)programokat, amelyek indításkor futnak

A Windows 11 PC-d lassú lehet, ha ritkán vagy soha nem használt programok futnak a háttérben. A PC-d gyorsabban fog futni, ha megakadályozod őket az indításkor való futásban. Ehhez először indítsd el a Feladatkezelőt az alábbi módon:

  1. Nyomd meg a Ctrl+Shift+Esc billentyűket;
  2. Kattints jobb gombbal a képernyőd jobb alsó sarkára;
  3. Válaszd a Feladatkezelőt;
    • Vagy írd be, hogy „feladatkezelő” a Windows 11 keresőmezőjébe;
  4. Majd nyomj Entert.

 

A Feladatkezelő sok mindenre használható, de itt csak az indításkor feleslegesen futó programok megszüntetésére koncentrálunk.

Tiltsd le az induló programokat - Windows 11 gyorsítása

Teljes-körű-nyomdai-kivitelezés-és-komplett-arculat-grafikai-te3

Kattints a Bal oldali menüben az Indítási alkalmazások ikonra. Egy listát mutat a Windows indításakor elinduló programokról és szolgáltatásokról. A lista tartalmazza minden program nevét, kiadóját, azt, hogy engedélyezve van-e az indításkor való futtatásra, és az „Indítási hatását„, ami azt mutatja, mennyire lassítja a Windows 11-et a rendszer indításakor.

Megjegyzendő, hogy a képernyő nem mutatja, hogy mennyire befolyásolja az egyes programok a teljesítményt az indítás után, a normál PC-műveletek során.

Egy program vagy szolgáltatás indításkor való elindításának megakadályozásához kattints rá jobb gombbal és válaszd a Letiltás opciót. Ez nem tiltja le teljesen a programot, csak megakadályozza, hogy indításkor elinduljon, majd az indítás után futtathatod az alkalmazást.

Ha később úgy döntesz, hogy szeretnéd, ha indításkor elindulna, visszatérhetsz a Feladatkezelő ezen részéhez, jobb gombbal kattintasz az alkalmazásra és kiválasztod a Engedélyezés opciót.

 

A Feladatkezelő információkat találhat az ismeretlen programokról

Kattints jobb gombbal egy elemre és válaszd a Tulajdonságokat további információkért róla, beleértve a merevlemezen való helyét, azt, hogy rendelkezik-e digitális aláírással, és más információkat, mint a verziószám, a fájlméret és az utolsó módosítás ideje.

Jobb gombbal kattinthatsz az elemre és választhatod a Fájl helyének megnyitása opciót is. Ez megnyitja a Fájlkezelőt és a fájl mappájához visz, ami további nyomot adhat a program céljáról.

Miután kiválasztottad az összes programot, amelyet le akarsz tiltani az indításkor, a következő alkalommal, amikor újraindítod a számítógépedet, a rendszer nem indítja el automatikusan ezeket a felesleges programokat, és a PC-d gyorsabban futtatható.

 

#2. Kapcsold ki a keresés indexelését

A Windows 11 keresése a háttérben indexelést végez a merevlemezen, lehetővé téve, hogy gyorsabban kereshess a PC-den, mintha nem történne indexelés. Ez jó a gyors keresésekhez, de nem olyan jó a lassabb PC-khez, mert az indexelés teljesítménybeli csökkenést okozhat.

Lassabb gép esetén sebességnövekedést érhetsz el az indexelés kikapcsolásával. Még ha SSD meghajtód van, az indexelés kikapcsolása javíthatja a sebességedet, mert az indexelés során történő állandó írás végül lelassíthatja az SSD-ket.

Kapcsold ki a keresés indexelését - Windows 11 gyorsítása

  1. A kikapcsoláshoz kattints a tálcán a keresés ikonra, írd be a services.msc parancsot a Windows 11 keresőmezőjébe, és nyomj Entert.
    • Megjelenik a Szolgáltatások alkalmazás.
  2. Görgess le az Indexelési Szolgáltatás vagy a Windows Keresés szolgáltatáshoz a szolgáltatások listájában.
    • Kattints duplán rá, és a megjelenő képernyőn kattints a Leállítás gombra.
  3. Ezután indítsd újra a géped.

A kereséseid valamivel lassabbak lehetnek, de lehet, hogy nem veszed észre a különbséget. Mindenesetre általános sebességnövekedést kellene tapasztalnod. Alternatívaként kikapcsolhatod az indexelést csak bizonyos helyeken található fájlokra vonatkozóan.

Így továbbra is indexelheted azokat a fájlokat és mappákat, amelyeket gyakran keresel, de kikapcsolhatod az indexelést a merevlemezed többi részére vonatkozóan. Így továbbra is gyors kereséseket kaphatsz azokra a fájlokra, amelyeket gyakran használsz, miközben növeled a PC-d teljesítményét.

  1. Ehhez írd be az index szót a Windows 11 keresőmezőjébe
    • Kattints az Indexelési beállítások eredményre, amely megjelenik.
  2. Megjelenik a Vezérlőpult Indexelési beállításai oldala.
    • Kattints a Módosítás gombra, és látni fogod egy listát az indexelt helyekről, mint például az Outlook, a személyes fájljaid stb.
  3. Töröld a jelölést bármely hely mellett, és az többé nem lesz indexelve.

 

#3. A Windows 11 gyorsítása érdekében használd az ‘Hatékonysági módot’

A Feladatkezelőnek van még egy trükkje a Windows 11 teljesítményének fokozására. Az Hatékonysági mód, amelyet a Windows 11 22H2-ben vezettek be, felgyorsíthatja a PC-det és javíthatja laptop használata esetén az akkumulátor élettartamát. Csökkenti a háttéralkalmazások folyamatprioritását, többek között más hatékonysági trükköket is alkalmazva.

A Windows 11 gyorsítása érdekében használd az 'Hatékonysági módot'

A kifejezés kissé félrevezető, mert nem tudod az egész gépedet Hatékonysági módba helyezni. Ehelyett a Feladatkezelőt használod az egyes alkalmazások és folyamatok e módba helyezésére, és csak néhány alkalmazáson és folyamaton fogod tudni használni.

  1. Először indítsd el a Feladatkezelőt az előző tippben leírt módon;
  2. Ha már a Feladatkezelőben vagy, kattints a Folyamatok ikonra – három négyzet egy rácsban ikon – a képernyő bal oldalán, hogy a Folyamatok képernyőre juss.
    • Megjelenik egy lista a jelenleg futó alkalmazásokról és folyamatokról;
  3. Kattints az alkalmazásra vagy folyamatra, amelyet Hatékonysági módba szeretnél helyezni;
  4. Kattints a képernyő jobb felső sarkában található Hatékonysági mód ikonra;
  5. Majd erősítsd meg, hogy be szeretnéd kapcsolni a Hatékonysági módot az alkalmazás számára.

Vegyed figyelembe, hogy ha a Hatékonysági mód ikon szürkén jelenik meg, amikor rákattintasz egy alkalmazásra vagy folyamatra, nem fogod tudni használni. Ezenkívül néhány alkalmazás, beleértve a Microsoft Edge-et, alapértelmezés szerint Hatékonysági módban működik, és a módot nem lehet kikapcsolni.

 

#4. Használd a Windows automatikus karbantartását

A Windows 11 a háttérben folyamatosan karbantartást végez a PC-den, olyan dolgokat csinálva, mint a biztonsági ellenőrzés és a rendszerdiagnosztika, hogy minden rendben legyen. Automatikusan javítja a talált problémákat, ami segít a PC-dnek csúcsteljesítményen futni. Az automatikus karbantartás minden nap 2:00-kor fut, ha az eszközöd csatlakoztatva van egy áramforráshoz és alszik.

Azonban előfordulhat, hogy ez a funkció véletlenül ki lett kapcsolva, vagy nem futott nemrégiben, ha éjszaka lekapcsolod a PC-det ahelyett, hogy Alvó módba tennéd, vagy egy ideje nem volt csatlakoztatva a laptopod. Meg kell győződnöd arról, hogy be van kapcsolva és minden nap fut. Manuálisan is futtathatod, ha szeretnéd.

Használd a Windows automatikus karbantartását - Windows 11 gyorsítása

  1. Kattints a tálcán a keresés ikonra, írd be a vezérlő szót a keresőmezőbe, és a találatok közül válaszd a Vezérlőpult alkalmazást;
  2. Az alkalmazásban válaszd a Rendszer és biztonság > Biztonság és karbantartás lehetőséget;
  3. A Karbantartás szakaszban, az Automatikus karbantartás alatt kattints a Karbantartás indítása lehetőségre, ha most szeretnéd futtatni;
  4. Annak biztosításához, hogy minden nap fusson, kattints a Karbantartási beállítások módosítása lehetőségre, és a megjelenő képernyőn válaszd ki, mikor szeretnéd, hogy a karbantartás fusson, és jelöld be a négyzetet a Megengedett ütemezett karbantartás mellett, hogy felébressze a számítógépemet a megadott időben;
  5. Majd kattints az OK gombra.

 

#5. Tisztítsd ki a merevlemezed a ‘Tárterületsegéd’ segítségével

Egy zsúfolt merevlemez, amely olyan fájlokkal van tele, amelyekre nincs szükséged, lelassíthatja a PC-det. Néhány perc tisztítás azonnali sebességnövekedést eredményezhet. A Windows 11 beépített eszköze, a Tárterületsegéd elvégzi a munkát neked.

Tisztítsd ki a merevlemezed a 'Tárterületsegéd' segítségével - Windows 11 gyorsítása

  1. Kattints a Start gombra, és válaszd a Beállítások > Rendszer > Tárterület, görgetsd le a Tárterületsegéd szakaszhoz
  2. Mozgasd a kapcsolót Ki-ről Be állásba.

Ezentúl a Windows folyamatosan figyeli a PC-det és törli azokat a régi szemétdossziékat, amelyekre már nincs szükséged – ideiglenes fájlok, a Letöltések mappában egy hónapja változatlan fájlok és a régi Lomtár fájlok.

 

#6. Kapcsold ki az árnyékokat, animációkat és vizuális effekteket

Akik szeretik a szemkápráztató effekteket, valószínűleg nagy rajongói a Windows 11 árnyékainak, animációinak és vizuális effektjeinek. Ezek általában nem befolyásolják a teljesítményt gyors, új PC-ken. De teljesítménybeli csökkenést okozhatnak régebbi, lassabb gépeken.

Ha lassabb PC-d van, kapcsold ki őket. Ehhez a kövesd az alábbi lépéssorozatot:

Rendszer > Névjegy > Speciális rendszerbeállítások > Speciális > Teljesítmény(Beállítások…) > Vizuális hatások > Válaszd ki az opciókat > Kattints az Alkalmaz gombra

Kapcsold ki az árnyékokat, animációkat és vizuális effekteket - Windows 11 gyorsítása

Ha szeretsz finomhangolni, egyenként be- és kikapcsolhatod az opciókat. Ezek az animációk és speciális effektusok, amelyeket valószínűleg ki akarsz kapcsolni, mert a legnagyobb hatással vannak a rendszer teljesítményére:

  • Az ablakok belsejében lévő vezérlők és elemek animálása
  • Ablakok animálása kicsinyítéskor és maximalizáláskor
  • Animációk a tálcán
  • Menük megjelenítése elhalványulással vagy csúszással
  • Tippdobozok megjelenítése elhalványulással vagy csúszással
  • Menüelemek kattintás utáni elhalványítása
  • Árnyékok megjelenítése az ablakok alatt

Azonban sokkal egyszerűbb kiválasztani a Legjobb teljesítményre való beállítás lehetőséget a képernyő tetején, majd kattintani az Alkalmaz, majd az OK gombra. A Windows 11 ekkor kikapcsolja azokat az effektusokat, amelyek lelassítják a rendszered.

 

#7. Kapcsold ki az átlátszóságot a Windows 11 gyorsítása eléréséhez

Még nagyobb sebességnövekedést érhetsz el az árnyékok, animációk és vizuális effektusok kikapcsolásán túl. Kapcsold ki az átlátszósági effektusokat is a tálcán és más Windows 11 helyeken. A Windows meglepően sok munkát végez az átlátszósági effektusok létrehozásához, és kikapcsolásuk különbséget tehet a rendszer teljesítményében.

Ehhez kattints a Start gombra, válaszd a Beállítások > Személyre szabás > Színek lehetőséget, és mozgasd az Átlátszósági effektusok csúszkát Ki állásba.

Kapcsold ki az átlátszóságot a Windows 11 gyorsítása eléréséhez

 

#8. Változtasd meg az energiaellátási beállításokat

A Windows 11 PC-d energiaellátási beállításai lehetővé teszik, hogy egyensúlyt teremts az energiafelhasználás és a teljesítmény között. Tehát tartsd szem előtt, hogy ha a Windows 11 „Energia takarékos” tervét használod, lelassítod a PC-det.

Ez a terv csökkenti a PC-d teljesítményét az energia megtakarítása érdekében. Az energiaellátási terv megváltoztatása „Magas teljesítmény” vagy „Kiegyensúlyozott” tervre azonnali teljesítménynövekedést eredményez.

Változtasd meg az energiaellátási beállításokat - Windows 11 gyorsítása

  1. Ehhez először indítsd el a Vezérlőpult alkalmazást
  2. Válts nézetet az egyszerűség kedvéért a jobb felső sarokban (Kis ikonok)
  3. Válaszd az Energiaellátási beállítások lehetőséget
  4. Általában két lehetőséget látsz:
    • Kiegyensúlyozott (ajánlott)
    • Energia takarékos

A gyártódtól függően más terveket is láthatsz itt, beleértve néhányat, amelyeket a gyártó márkáz. A „Magas teljesítmény” beállítás megtekintéséhez kattints a „További sémák megjelenítése” lefelé mutató nyílra.

Válaszd ki a kívánt beállítást, majd lépj ki a Vezérlőpultból. A „Magas teljesítmény” a legtöbbet nyújtja, de a legtöbb energiát használja. A „Kiegyensúlyozott” egy boldog középutat talál az energiafelhasználás és a jobb teljesítmény között, az „Energia takarékos” pedig mindent megtesz annak érdekében, hogy a lehető legtöbb akkumulátor-üzemidőt biztosítsa.

Asztali felhasználóknak nincs okuk az „Energia takarékos” választására, és még a laptop felhasználóknak is érdemes megfontolniuk a „Kiegyensúlyozott” opciót, ha nincsenek csatlakoztatva.

 

#9. Kapcsold ki a Windows tippeket és trükköket

A Windows 11 folyamatosan figyeli, mit csinálsz a PC-den, és tippeket ad arról, mit csinálhatsz az operációs rendszerrel. Soha nem találtam ezeket a „tippeket” hasznosnak. És nem tetszik a magánélettel kapcsolatos kérdés, hogy a Windows folyamatosan virtuálisan figyel engem.

Kapcsold ki a Windows tippeket és trükköket - Windows 11 gyorsítása

Ezen túlmenően ez a megfigyelés lelassíthatja a PC-det. Tehát, hogy felgyorsítsd a dolgokat, mondd meg a Windowsnak, hogy ne legyen ilyen kíváncsi és ne adjon neked tanácsokat.

  1. Ehhez kattints a Start gombra és válaszd a Beállítások > Rendszer > Értesítések lehetőséget.
  2. Görgetsd le az További beállításokhoz és kattints a lefelé mutató nyílra.
  3. A megjelenő opciók közül töröld a jelölést a Windows használata közben tippek és javaslatok kérése melletti négyzetből.

 

#10. Kapcsold ki a Játékmódot a Windows 11 gyorsítása érdekében

A Windows 11 Játékmódja optimalizálja a PC-det a játékokhoz. Amikor észleli, hogy játszol, prioritást ad a rendszer erőforrásainak a játékoknak, elvonva azokat más alkalmazásoktól és háttérfolyamatoktól.

Ez nagyszerű a komoly játékosok számára, de amikor nem játszol, lelassíthatja a rendszered, mert néhány rendszererőforrást tartalékban tart, ha elkezdenél játszani. Ez időnként stabilitási problémákat is okozhat. Tehát a Játékmód kikapcsolása gyorsíthatja a PC-det. (Mindig visszakapcsolhatod, amikor játszani szeretnél.)

Kapcsold ki a Játékmódot a Windows 11 gyorsítás érdekében

A Játékmód alapértelmezés szerint be van kapcsolva, tehát még ha soha nem is játszottál a PC-den, valószínűleg engedélyezve van.

  • A kikapcsoláshoz menj a Beállítások > Játék > Játékmód helyre és mozgasd a Játékmód csúszkát Ki állásba.

 

#11. Frissítsd az eszközillesztőket

A Windows 11 PC-d lassúvá válhat, ha az illesztőprogramjai régiek és akadályozzák a működést. Az elavult illesztőprogramok nagy teljesítménybeli csökkenést okozhatnak. A grafikus illesztőprogramok gyakran a legnagyobb bűnösök az illesztőprogramokkal kapcsolatos lassulásokban. Annak ellenőrzéséhez, hogy az illesztőprogramod elavult-e, és a legújabbra való frissítéshez:

  1. Kattints bal gombbal a Keresés doboz melletti Start ikonra és válaszd a Futtatás lehetőséget.
  2. Írd be a msc parancsot a megjelenő Futtatás dobozba és kattints az OK gombra vagy nyomj Entert.
  3. Görgess le a Kijelző-illesztők bejegyzéshez, és kattints a mellette lévő oldalra mutató nyílra a kibontásához.
  4. Kattints jobb gombbal az illesztőprogramra, és a megjelenő helyi menüből válaszd a Frissítés lehetőséget.

Megkérdezik, hogy szeretnéd-e, ha a Windows keresne egy frissített illesztőprogramot, vagy magad szeretnéd megtalálni és manuálisan telepíteni. A legjobb, ha hagyod, hogy a Windows végezze a munkát. Kövesd a képernyőn megjelenő utasításokat az illesztőprogram telepítéséhez.

Az Eszközkezelő segítségével így frissítheted az összes illesztőprogramodat. Ez időigényes, tehát fontold meg, hogy hagyd a Windowst, hogy maga végezze el a munkát. Így teheted:

  1. Indítsd el a Beállítások alkalmazást (a Windows billentyű + I egy jó gyorsítóbillentyű erre), és válaszd a Windows frissítése lehetőséget a bal oldali ablaktáblán.
  2. Válaszd a Speciális beállítások > Választható frissítések lehetőséget. Látni fogsz egy listát az összes olyan frissítésről, amelyeket a Windows megtalált, de még nem telepített.
  3. Válaszd ki azokat az illesztőprogramokat, amelyeket telepíteni szeretnél, majd kattints a Letöltés és telepítés gombra.

Frissítsd az eszközillesztőket

 

## Indítsd újra a Windowst >

Íme az IT egyik nem annyira titkos fegyvere a PC hibaelhárítására és felgyorsítására:

  • Kapcsold ki és indítsd újra!

Ezzel kiürülnek azok a RAM-használatok, amelyek másképp nem tisztíthatók ki. Ez is megszünteti azokat a folyamatokat, amelyeket elindítottál és már nem szükségesek, de továbbra is futnak és lelassítják a rendszered.

Ha a Windows 11 PC-d idővel lassúvá vált látható ok nélkül, meglepődhetsz, mennyivel gyorsabban fog futni, ha ezt megteszed. Én tanúsíthatom, és rendszeresen újraindítom a Windows 11 PC-imet még akkor is, ha nem lassúak, csak óvintézkedésként. Reméljük hasznos volt a Windows 11 gyorsítása cikkünk és Te is viszonylag egyszerűnek találtad a lépéssorozatunkat.

 

EZ IS ÉRDEKELHET: