A Google a Chrome böngészőbe egy Password Checkup bővítményt épített be,
amely segítségével megtudhatjuk, hogy ellopták-e a weboldalakon használt bejelentkezési adatainkat.
Az elmúlt időszakban hangos volt a sajtó és a média a nagyszabású adatlopások és visszaélések, a személyes adatok és jelszavak kiszivárogtatásától. Ezt a kényes helyzetet a Google úgy próbálja orvosolni, hogy fejlesztői egy Password Checkup plugint írtak a Chrome böngészőre.
A Password Checkup plugin segítségével megtudhatjuk, hogy egy adott weboldalnál használt belépési adatainkat hacker kéz alá kerültek-e.
A Password Checkup plugin észrevétlenül dolgozik a háttérben
Csak akkor jelez, ha egy olyan weboldalon tartózkodunk illetve jelentkezünk be, amelyet a hackerek korábban már feltörtek. Amennyiben a felhasználónév és jelszó párosunk megegyezik azzal a két milliárdnyi felhasználónév és jelszó páros egyikével amelyet a Collections adatlopási incidens során szivárogtattak ki, akkor egy figyelmeztető üzenet jelenik meg a böngészőben.
Figyelmeztet, illetve megkér minket arra, hogy érdemes lenne megváltoztatni bejelentkezési adatainkat, mivel azt már nem csak mi ismerjük. Ha kíváncsiak vagyunk arra, hogy felhasználónév-jelszó párosunk kikerült-e az internetre, akkor többek között manuális az Identity Leak Checker oldalon tájékozódhatunk efelől. A Google ezt a folyamatot egyszerűsíti le számunkra azzal, hogy automatikusan végzi el helyettünk az ellenőrzést.
A keresőóriás egy másik kellemes segítséget is kiötlött a felhasználók védelme érdekében.
A Cross Account Protection egy plusz védelmi vonalat jelent számunkra a külső alkalmazásokkal szemben, amelyek a Google-fiókunkat használják bejelentkezésre. A Google bejelentette, hogy együttműködik több olyan nagy technológiájú céggel, mint pl.: Internet Engineering Task Force vagy OpenID Foundation abból a célból, hogy segítségükkel megvédje a felhasználói fiókokat a Cross Account Protection segítségével.
A működését tekintve, ha a keresőóriás tudomására jut, hogy korábban feltörték a Google-fiókunkat, a színfalak mögött információt küld ezeknek a webhelyeknek jelezve arról, hogy minket gyanúsnak tekintsenek. Ettől a ponttól kezdve már az adott szolgáltatónak a döntésére bízzák, hogy engedik-e továbbra is azt nekünk, hogy ezzel a felhasználóval jelentkezzünk be.
A Google egyébként azt ígérte, hogy a továbbiakban adataink védelme érdekében lecsökkenti azt az információt, amit az érintett oldalakkal oszt meg.